Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
84 posty 13 komentarzy

Czy Polonia będzie miała swoich posłów w Sejmie -

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

XX Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii w Toruniu 25-28 maja 2018

Czy Polonia będzie miała swoich posłów w Sejmie - przedstawiciel tarnowskiego samorządu pyta ministra Sasina na XX. Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii w Toruniu

W dniach 25 – 28 maja w Toruniu odbyła się XX. Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii, w której wzięło udział ok. 300 osób z ponad 30 państw świata, w tym oczywiście także z Polski – patrz relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=h4TVtldmRUw

Skoro mniejszość niemiecka może, to także Polonia powinna…

Tarnowski samorząd reprezentował radny Marek Ciesielczyk, inicjator podobnej imprezy – Forum Gospodarczego Polonii Świata. Po raz trzeci odbędzie się ono w Tarnowie w dniach 3-4 września tego roku – patrz: https://www.youtube.com/watch?v=uGTVl_p5Oqo

Okazało się, iż największe zainteresowanie uczestników Konferencji w Toruniu wywołała wypowiedź dr. Marka Ciesielczyka, byłego Dyrektora Centrum Polonii w Brniu, a obecnie radnego Rady Miejskiej w Tarnowie, który zaproponował reprezentującemu w Toruniu premiera RP Mateusza Morawieckiego, ministrowi Jackowi Sasinowi (Przewodniczącemu Komitetu Stałego Rady Ministrów), by Polonia mogła wybierać swoich posłów do Sejmu (np. po 1-3 z każdego kontynentu), skoro w polskim parlamencie ma swoją reprezentację mniejszość niemiecka, która nie musi spełniać warunku przekroczenia 5%.

Są kraje, które mają od lat w swych parlamentach reprezentacje obywateli mieszkających za granicą. Trzeba pamiętać, że Polonia to ok. 20 milionów naszych rodaków. Minister Sasin przychylnie odniósł się do propozycji Ciesielczyka, zapewniając, iż sprawę tę przedstawi kolegom z rządu oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Dodać należy, iż realizacja pomysłu wymaga zmiany Konstytucji RP.

Premier Morawiecki popiera…

Marek Ciesielczyk zaproponował także ministrowi Sasinowi, by zintensyfikować działania Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Warto tutaj zauważyć, iż niedawno z członkostwa w tej Radzie zrezygnował polonijny milioner z Nowego Jorku Adam Bąk. Nieco wcześniej dokumenty z IPN dotyczącego jego osoby opublikował właśnie Marek Ciesielczyk – patrz: https://www.salon24.pl/u/m-ciesielczyk/869050,adam-bak-rezygnuje-z-czlonkowstwa-w-polonijnej-radzie

Na początku Konferencji w Toruniu minister Sasin odczytał list od premiera Morawieckiego do uczestników, w którym wyraził on zadowolenie, iż Polacy z całego świata zebrali się w Toruniu, by wypracować program współdziałania Polonii z Polską, zwłaszcza współpracy gospodarczej. Witający gości ze wszystkich kontynentów prezydent Torunia Michał Zaleski, miał powody do dumy, nie tylko prezentując walory turystyczne miasta, które odwiedza rocznie ponad 2 miliony turystów, ale przede wszystkim z powodu prezentowanych w drugim dniu konferencji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika wynalazków toruńskich uczonych, których wdrożeniem do produkcji zainteresowali się polonijni przedsiębiorcy.

Zainteresowanie wywołało także wystąpienie Prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza, który mówił o ewolucji polskiego systemu bankowego, zachęcając do inwestowania w naszym kraju.

Stereotypy to filozofia ubogich duchem…

Rewelacyjny był wykład profesora Wiesława L. Nowińskiego z University of Washington w Seattle pt. „Polska własnością intelektualną stoi”, który przypominając słowa Alberta Einsteina: „Jeśli robisz co robiłeś, to dostaniesz co dostawałeś”, zwrócił uwagę, iż nie można popadać w rutynę w swym działaniu i kierować się wyłącznie przyzwyczajeniem do określonych form aktywności, gdyż to zabija innowacje. Warto, by te słowa wzięli sobie do serca ludzie odpowiedzialni za Polskę i za polskie gminy (np. takie, jak Tarnów, zwłaszcza niektórzy radni, blokujący od lat rozwój miasta właśnie poprzez skostnienie swego myślenia i działania). Piotr Psyllos (dwudziestolatek z greckimi korzeniami) zaprezentował niesamowity wynalazek – urządzenie, które umożliwia niewidomym widzenie świata wokół nich, a niesłyszącym – rozumienie mowy. Po opatentowaniu student jest już na dobrej drodze do sprzedania swego pomysłu potencjalnym producentom.

Podczas wspomnianych wyżej prezentacji wynalazków naukowców z Torunia w drugim dniu okazało się, że obecna na Konferencji przedstawicielka Polonii z Emiratów Arabskich jest zainteresowana ich promocją w bogatych państwach arabskich, która może prowadzić do znalezienia producentów np. zewnętrznego szkieletu, który umożliwia poruszanie się sparaliżowanym osobom. To oczywiście jeden z wielu przykładów współpracy polsko-polonijnej, z którymi mieliśmy do czynienia podczas imprezy. Toruńską konferencję uzupełniały zorganizowane przez prezydenta miasta wizyty w miejscowych, wyróżniających się innowacjami przedsiębiorstwach, rejs statkiem po Wiśle, ukazujący walory turystyczne Torunia oraz uroczysty bankiet, na którym wystąpiła uzdolniona piosenkarka z Ukrainy.

Czy Tarnów będzie światową stolicą Polonii?

Należy mieć nadzieję, iż także wrześniowe Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie zaowocuje podobną współpracą oraz inwestycjami polonijnymi w Tarnowie i pomocą Polonii dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować za granicą. Po drugim Forum w Tarnowie w ubiegłym roku jedna z firm tarnowskich podpisała umowę na sprzedaż swych produktów w USA dzięki przedstawicielom Polonii amerykańskiej, obecnym na Forum. Polonia na Florydzie ufundowała zaś trzy nagrody dla najlepszych tarnowskich uczniów – 2-tygodniowe pobyty na Florydzie, a uczestnicy Forum z Chin zorganizowali w tym roku przyjazd do Polski, warsztaty i występy 20-osobowej grupy młodych muzyków. W trakcie przygotowań jest współpraca między Festiwalem Filmów Polskich w Los Angeles i Tarnowską Nagrodą Filmową.

W Tarnowie wystąpiła też polonijna śpiewaczka operowa z Londynu. Być może wkrótce Tarnów będzie rzeczywiście światową stolicą Polonii, jeśli tarnowskie Forum Gospodarcze Polonii Świata stanie się cykliczną imprezą i jeśli – jak proponuje radny Ciesielczyk – powstanie właśnie w Tarnowie – stała instytucja – Centrum Polonii Świata, skoro nie można było niedawno usytuować w tym mieście Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej (przede wszystkim z powodu bierności tarnowskich posłów w tej sprawie).

Na zdjęciu -  Dr Marek Ciesielczyk, radny Rady Miejskiej w Tarnowie zaproponował ministrowi Jackowi Sasinowi, by Polonia miała 3-7 swych posłów w Sejmie.

KOMENTARZE

 • To kolejna gigantyczna zbrodnia na narodzie Polskim.
  Prawa wyborcze mogą mieć wyłącznie obywatele Polski mieszkający na stałe w Polce.
  Ta "Polonia" będzie oczywiście żydowska.
  Izrael już drukuje Żydom Polskie paszporty.

  Ten cały zabieg ma na celu fałszowania wyborów bo Polacy nie chcą już głosować na zdrajców z solidarności.
  Trzeba jakoś te głosy "wytworzyć",
 • @Autor
  "Dr Marek Ciesielczyk, radny Rady Miejskiej w Tarnowie zaproponował ministrowi Jackowi Sasinowi, by Polonia miała 3-7 swych posłów w Sejmie."

  Tak jakby mało było zdrajców w sejmie, którzy przegłosowywują ustawy wymierzone przeciwko Polsce i Polakom.

  Różnica pomiędzy Polonią a mniejszością niemiecką jest taka, że mniejszość niemiecka mieszka w Polsce, a Polonia nie i nie powinna mieć decydującego głosu w sprawach Polaków mieszkających w kraju.

  Z drugiej strony trudno mi sobie wyobrazić, jakież to moje interesy by reprezentował polonijny poseł w polskim sejmie. Czy by wysuwał postulaty o podwyższeniu płac w Polsce i o ułatwianie powrotu Polakom zamiast przyjmowania żydów, Ukraińców i mieszkańców krajów trzeciego świata?
 • @Lotna 16:44:21
  Już jedna POdróżniczka reprezentuje nas /?/ w knesenacie !
 • A może tak na zasadzie wzajemności.
  Oni w Polsce mają głosy ale wtedy Polacy u nich w kraju też mają taką ilość głosów.
  Wtedy żydzi z USA w Polsce mają swoje 5% głosów "polonijnych" ale Polacy z POlki mają w USA tyle samo głosów.
 • @Lotna 16:44:21
  Nie o Polskie interesy tu chodzi a wręcz przeciwnie (chodzi o interesy żydowskie w Polsce)
 • Taka to prawda
  Jestem Polonusem i powiem wam tyle że ludzie są różni. Jedni życzą dobrze a drudzy życzą innym źle. Piąta (V) kolumna z góry zarezerwowana jest dla Niemców. Dla Polonusów będzie pewnie utworzona nowa kolumna sześć (VI). Jak można przysięgać innemu krajowi, mieszkać tam, płacić tam podatki, mieć tam własne interesy
  i spędzać swoje całe życie a decydować o Polsce? Przecież to to samo
  jak ustawa 1066. Jeżeli Polak tak bardzo troszczy się o dawna ojczyznę to może w każdej chwili na stałe się w Polsce osiedlić i tu z innymi budować los Polski. Nigdy nie dopuśćcie do takiej sytuacji aby Polacy nie mieszkający w Polsce stanowili o życiu rodaków w Polsce. Człowiek taki, mimo mówienia "czułych słówek", zawsze będzie reprezentował interesy własne czyli tych gdzie za granicą mieszka.
  Taka to prawda i samo życie. Co więcej, Polonia nie tylko nie powinna mieć przedstawicieli w Sejmie i rządzie ale także nie powinna być uprawniona do glosowania w wyborach w Polsce.

  PS: proszę nie mylić Polonii czyli ludzi mieszkających za granicą na stałe z Polakami doraźnie i tymczasowo tułającymi się po świecie np. zarobkowo.
 • @Stara Baba 19:13:20
  "Co więcej, Polonia nie tylko nie powinna mieć przedstawicieli w Sejmie i rządzie ale także nie powinna być uprawniona do glosowania w wyborach w Polsce."

  Jestem tego samego zdania, co jest jednym z powodów, dla których nigdy nie głosuję.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30