Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
135 postów 15 komentarzy

Kukiz uratował i PSL, i Konfederację

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Śmierć polityczna Kukiza oznaczała zmartwychwstanie PSL i Konfederacji.

Jak pokazywały sondaże w ostatnich miesiącach i PSL, i Konfederacja często lądowały pod 5-procentowym progiem. W wyborach zaś PSL przekroczył granicę 8 procent, zaś Konfederacja otrzymała ponad 6 procent głosów. Jak się to stało?

Kukiz zanim się złapał PSL-owskiej brzytwy, uzyskiwał w sondażach między 5 i 7 procent. Gdy zapomniał, co wcześniej mówił o PSL i zbratał się z tą partią w iście ludowym stylu, osierocił tysiące swych dotychczasowych zwolenników, którym – jako antysystemowcom – nie pozostało nic innego jak zagłosować na również antysystemową Konfederację.

Przypomnijmy, iż ugrupowanie Korwina-Mikke kilka miesięcy wcześniej przy znacznie niższej (korzystniejszej dla niej) frekwencji uzyskało wynik poniżej 5 procent. Czemu więc zawdzięczało 2-procentowy przyrost głosów i to przy znacznie wyższej, niekorzystnej dla siebie, frekwencji? Wytłumaczenie jest dość proste. Kilkaset tysięcy sfrustrowanych zwolenników Kukiza, którzy poczuli się przez niego zdradzeni wejściem w układ z PSL, zagłosowało na Konfederację. Jak to się stało, że balansujące wcześniej na granicy 5 procent PSL nagle uzyskało ponad 8 procent głosów?

Część wiernych Kukizowi wyborców zachowało się wobec niego lojalnie i z zaciśniętymi zębami zagłosowało na przygarniętych na listy PSL pretorian Kukiza. W ten to sposób 6-procentowy elektorat politycznego muzyka został zagospodarowany przez dwie partie – 2-3 procent kukizowców zagłosowało na Konfederację, 3-4 procent zaś zagłosowało na PSL.

W ten to sposób Paweł Kukiz uratował dwie partie przed niebytem politycznym – paradoksalnie dwie zupełnie różne formacje – antysystemową Konfederację i umoczone po uszy w nieakceptowalnym przez każdego rozsądnego i uczciwego człowieka systemie PSL. Dlatego i PSL, i Konfederacja powinny przyznać honorowe członkostwo Pawłowi Kukizowi za zasługi dla tych partii.

Patrz także:

- „Dlaczego Konfederacja ma tylko 11 posłów? w:

https://www.salon24.pl/u/m-ciesielczyk/994032,dlaczego-konfederacja-ma-tylko-11-poslow

- Czesław Kwaśniak – „chrześcijańska” (sic!) twarz Konfederacji, w:

https://wolna-polska.pl/wiadomosci/czeslaw-kwasniak-chrzescijanska-twarz-konfederacji-2019-08

- Kula u nogi Konfederacji, w:

https://www.salon24.pl/u/kwasniak/994370,czeslaw-kwasniak-kula-u-nogi-konfederacji

KOMENTARZE

 • @Autor
  Dość słuszne uwagi.

  Kukiz nie tylko roztrwonił swój elektorat to sam na tym nic nie zyskał poza rodzajem pogardy.
  PSL - nie da mu kasy, zatem jego grupka dozna uwiądu i nie będzie miała żadnych warunków rozwojowych.
  Mniemam, że będą przesunięcia do bardziej rokujących ugrupowań.

  Konfederacja zyskała stając się bardziej wiarygodnym ugrupowaniem.
  Ale nie powinni swej frustracji kierować do PiS - bo ten zrobił wszystko, co konieczne; ograniczył udział w mediach tej opcji.
  To najbardziej pro-narodowe posunięcie.
  Konfederacja, gdyby uzyskała trochę więcej - mogłaby przejąć trochę głosów PiS i ta partia nie miałaby większości w Sejmie.
  Czym to groziło?
  Opcja "zagranica" tylko na to czekała, a JKM rozdmuchałby sprawę tak, że tylko płakać.

  Jeśli Konfederaci mają choć trochę zdrowego rozsądku - powinni stonować swoje żale do PiS i mediów, a zająć się pracą merytoryczną.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:59:18
  Człowiek żyje na tym świecie a głupi jest. Myślałem że JKM z wiekiem przestanie być jajcarzem, a zacznie myśleć jak doświadczony polityk (chociaż z jego tezami jak ludzie będą postępować w skutek tych socjalistycznych działań rządu, zgadzam się ). Niestety facet jest niereformowalny. Wczoraj zacząłem słuchać jego wywiadu u p. Michalik. Ale dał popis. Rzeczywiście jeżeli konfederacja nie pozbędzie się go to znów na wiele lat wylecą z polityki. Jego powinni zamknąć w psychiatryku. Miałem nadzieję że pojawiła się jakaś jaskółka na horyzoncie i zacznie pękać ten beton POPiS-u i znów rozczarowanie.
 • @marek500 10:29:43
  Z tym, że Korwin ma grupę zwolenników. I sądzę, że to może być więcej niż połowa elektoratu Konfederacji. Taki paradoks. Facet jest obciążeniem, ale też głównym atutem. I należy go traktować prześmiewczo, ale nie wywalać, o ile będzie lojalny wobec reszty.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:59:18
  Przecież PiS to najbardziej sprzedajna zagranicy partia. Obce wojska w Polsce. Nie tylko amerykańskie, ale w mojej okolicy mnóstwo Niemców w mundurach. Pisanie ustaw pod dyktando ambasady amerykańskiej i izraelskiej... Czego zagranica może chcieć więcej? Następny, którego kupili za miske zupy.
 • Niech patrzą PiS-owi na ręce
  Oby Konfederacja i PSL nie skończyły jak Samoobrona. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stare wygi partyjne z wodzowskiej partii podłożyły im przysłowiową ... świnię. Trzeba być uważnym i naprawdę uczciwym, żeby nie dać się wciągnąć w brudną grę. PiS łatwo nie odpuści, a widać, że władza i pieniądze są dla tej partii najważniejsze... Nawet ważniejsze niż honor. Wystarczy przyjrzeć sie sprawie dotyczącej sieci Żabka... , która wkupiła się w łaski PiS-u poprzez kontakt z ojcem Rydzykiem...
  ŻABKA S K U M K A Ł A SIĘ Z OJCEM RYDZYKIEM
  https://madrapolska.blogspot.com/2019/10/siec-zabka-s-k-u-m-k-a-sie-z-ojcem.html
 • RN powinien
  jak najszybciej wymiksowac się od Korwina bo to gostek nieobliczalny. Zwłaszcza jego wypowiedzi o Rosji są nieodpowiedzialne a programy to niebo a ziemia.
  Narodowcy, żeby okrzepnąć i zyskać nowy elektorat, zwłaszcza z PiS, muszą patrzeć rządowi na ręce zwłaszcza w sprawie spraw "żydowskich" i "sojuszniczych" i głośno wrzeszczeć. Tylko czy ich na to stać?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:25:59
  Ile lat ma Korwin? 77? To biologia go wymiksuje.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:25:59
  Fakt to nieobliczalny gość. Chociaż mnie bardziej rażą jego wypowiedzi o rodzinie, edukacji seksualnej , roli kobiety itp. niż o polityce zagranicznej. Akurat zgadzam się z nim że te obce wojska w Polsce jeżeli już są to powinny być opłacane przez NATO i jeszcze powinni płacić Polsce za pozwolenie. A poprawa stosunków z Rosją i wykorzystanie tego w negocjacjach z zachodem nie jest głupie. Głupie to jest ustawianie się jako popychło jankesów w wojnach handlowych i politycznych między USA - Chiny, USA - UE, USA - Rosja. Kurdowie są super przykładem jak kończą lokaje liczący że pan pozwoli im kiedyś usiąść z nim przy stole.
 • @Mądra Polska 11:19:18
  Jeśli tak było, to o. Rydzyk pewnie zrobił na tym interes. Pis natomiast oddaje Polskę za darmo i jeszcze dopłaca.
 • Tak to paradoks
  pokazujący jaki jest stan polskiej polityki Kukiz kilka lat temu wchodzi do polityki żeby rzekomo ratować nas przed takimi politykami i układami jakie własnie panują w PSLu po czym ratuje to stronnictwo przed historycznym upadkiem.
 • Konfederacja to zlepek różnej maści neoliberałów.
  Neoliberalizm stoi w doktrynalnej sprzeczności z socjalizmem PIS.
  Konfederaci będą w większości popierać innych neoliberałów czyli PO.
  a generalnie ucichną licząc poselskie diety...
  Do PIS może dołączyć ateistyczna i pedalska lewica ale tylko w kwestiach socjalnych... w pozostałych kwestiach istnieje głęboka sprzeczność poglądów (polityka zagraniczna, kościelna, aborcyjna, historyczna).
  Co zwycięży we wzajemnych relacjach .. pragmatyka programowa czy populistyczny emocjonalizm ... obawiam się że PIS będzie stosował retorykę emocjonalną nienawistną co przekreśli wsparcie programów socjalnych ze strony lewicy.
  W innym przypadku może zostać oskarżony przez rożnych głupków o kontakty z "komunistami"...i nie tylko przez głupków ale też przez wrogą PISowi totalną opozycję... (powtórka z komedii Trampa w USA).
  Głupki jednak mogą takie oskarżenia kupić .. i przestać wierzyć w PIS
  (wierzyć bo głupek posługuje się wiarą a nie rozumem rozum za malutki więc trzeba zawierzyć...).

  Ciekawe jak to PIS rozwiąże.
 • @Oscar 09:27:17
  Taki cytacik znaleziony w sieci:
  "
  Po Hondurasie i Ekwadorze teraz Chile ogarnęły protesty, ponieważ ludzie w dużej mierze odrzucają neoliberalną politykę narzuconą przez USA i MFW w Ameryce Łacińskiej, które powodują powszechne ubóstwo.
  "

  Do przemyślenia wszystkim wyznawcom neoliberalizmu...oraz ich wyborcom... a także dla miłośników PISu...w kontekście akceptacji roli Oligarchów w systemie...

  Neoliberalizm jest anty Narodowy, zbrodniczy anty ludzki...
  to w istocie dyktatura bogaczy,.. czyli oligarchów.
 • Chyba nie bardziej niż PiS uratował lewice a PO selslewice.
  Tylko oburzonych nie mógł żaden elektorat skojarzyć sobie z czymś pozytywnym.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031